!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->

Avrupada milyondolar yatırım alan lojistik uygulamalarını hangi teknolojilerle geliştirebiliriz?

Uber gibi çalışan uygulamalar geliştirmek için çok sayıda soru alıyoruz. Ancak Uber benzeri bir şey isteyen herkes bir taksi uygulaması inşa etmek istemiyor. Ulaşım, mobil ve web uygulamalarını giderek daha fazla kucaklayan dev bir pazardır. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, lojistik endüstrisi akıllı telefonlar ve büyük ekranlar için uygulamalar yaratarak mobil teknolojiye yoğun bir şekilde yatırım yapıyor.

Bu araçlara ulaşmak, lojistik şirketlerinin verimliliği artırmasına, maliyetleri düşürmesine ve müşteri memnuniyetini artırmasına yardımcı oluyor; bu da yeni müşteriler edinme ve mevcut müşterileri son derece rekabetçi bir pazarda tutma şansını artırıyor.

Peki, bir ulaşım hizmeti için bir web veya mobil uygulama tüm bu sihirli şeyleri gerçekleştirmek için ne yapabilir? Lojistik firmalarının iş süreçlerini önemli ölçüde iyileştirmelerine ve genel iş performanslarını artırmalarına yardımcı olan bir lojistik uygulamasının en önemli özelliklerinden bazılarına ışık tutalım - konum takibi, trafik bilgisi, filo yönetimi ve varlık takibi ve yönetimi. 

Konum takibi

Yer takibi birçok sorunu çözebilir. İlk önce, bir kamyonun konumunu kolayca izleyebilir ve zamanının geçip geçmeyeceğini tahmin edebilirsiniz. İkincisi, bir kamyonun parçalanması durumunda, bir dağıtım firması arızaların nerede olduğunu görebilir ve en yakın servis merkezini bulabilir. 

Geçmişte, bir arıza durumunda, bir sürücü, bir servis kamyonu gönderen en yakın tamirciyi aramış olan bir sevk memuru veya yol arıza departmanı olarak adlandırdı. Artık konum takibi, iletişimi kolaylaştırmaya ve gecikme nedeniyle maddi kayıpları önlemeye yardımcı oluyor. 

Yani ulaşım mobil uygulama geliştirmedeki ilk adım konum takibi sağlamaktır. İki tür araç konum takibi vardır - pasif ve aktif. Geçmişte, lojistik endüstrisi çoğunlukla pasif cihazlar kullanıyordu. Ancak veriler yalnızca bir araç önceden belirlenmiş bir noktaya döndükten sonra indirilebilir. Artık endüstri, bilgileri gerçek zamanlı olarak aktarabilen aktif izleme cihazları kullanıyor. Aktif izleme iki tipte gelir: hücresel ve uydu. 

Konum takibi, Lojistik Ağı, Yakup Zengin

[Konum izleme nasıl çalışır?]

Hücresel izleme, hücresel şebeke kapsamına dayanır ve bu nedenle tipik olarak bağlantının daha iyi olduğu şehirlerde kullanılır. Bu durumda, bir mobil cihaz araç konum koordinatlarını bir hücresel ağ üzerinden bir sunucuya ileterek gerçek zamanlı konum takibi sağlar. Şebeke kullanılamadığında, veriler cihazda saklanır ve şebekenin tekrar kullanılabilir olması durumunda daha sonra iletilir.

Uydu takibi yapmak için, bir aracı GPS izleyici ile donatabilir veya sürücünün mobil cihazını kullanabilirsiniz. Uydu takipçilerinden konum verilerini toplayan ve bir mobil ağ, radyo veya hatta araç uydu antenleri ve frekans dönüştürücülerle donatılmışsa bir iletişim kanalı kuran bir uydu modem kullanarak sunuculara ileten alıcılar

Aslında, konum bilgisi GPS izleme cihazlarının yakalayabileceği tek veri değildir. Toplanabilecek diğer araç bilgileri yakıt seviyesi, motor sıcaklığı, yükseklik, lastik basıncı, akü durumu ve şebeke kapsama durumunu içerir.

Sunucuda depolanan verilere, biri sürücüler, diğeri de göndericiler için olmak üzere iki tür kullanıcı arabirimine sahip bir mobil uygulamadan erişilebilir. Böylelikle sevkiyatçılar gerçek zamanlı araç konumları hakkında doğru bilgi alabilir, taşıyıcılar gerçek varış zamanlarını daha iyi tahmin edebilir ve bir bütün olarak hizmet geliştirilebilir.

Lider lojistik sağlayıcısı DHL'in sahip olduğu bir uygulama olan DHL Cargo Mobile Tracking, kullanıcıların kargoları takip etmelerini sağlar. Gerçek zamanlı olarak gönderileri takip etmenin yanı sıra, uygulama ayrıca son altı aydır ayrıntılı gönderi geçmişi ve en yakın DHL Global Forwarding ofisini ve iletişim bilgilerini gösteren bir yer bulucu da sunuyor.

Lojistik uygulama geliştirirken dahil edilmesi gereken bir diğer önemli özellik ise coğrafi alandır. Bir coğrafi sınır, temel olarak harita üzerindeki bir yerin etrafını sayar. Bizim durumumuzda, bu yer bir taşıyıcının varış noktası olabilir. İşaretlemek için, enlem ve boylamı belirtmeniz ve konuma olan yakınlığı ayarlamak için bir yarıçap eklemeniz gerekir.

Ayrıca okuyun: Web Uygulaması Geliştirme için Teknoloji Yığını Nasıl Seçilir?

Bir mobil uygulamaya entegre edildiğinde, coğrafi çit, bir kullanıcının belirli bir alana veya coğrafi çite girdiğini veya çıktığını gösterir. Bu, sevkiyatçılara, bir kamyon belirli bir noktaya ulaştığında bir randevuyu otomatik olarak onaylama imkanı verir ve bir nakliye şirketinin teslimatları etkin bir şekilde izlemesini sağlar. Coğrafi koruma ayrıca izinsiz araç hareketini önlemek için güvenlik amacıyla kullanılabilir.

Geofencing, Lojistik

[Google’ın coğrafi çit API’sı]

Coğrafi çit işlevi hakkında daha fazla bilgi için Android belgelerini okuyun . iOS, bilinen coğrafi konumlara girişi belirlemek ve bu konumlardan çıkmak için kullanılan benzer bir Bölge İzleme işlevine sahiptir.

Trafik bilgisi ve rota optimizasyonu

Vakit nakittir. Bu özellikle kargoların zamanında varışının büyük önem taşıdığı lojistik için geçerlidir. Önceden, kamyon şoförleri yoldaki trafiği takip etme veya öngörme yeteneğine sahip değildi. Sonuç olarak, trafik sıkışıklığına sıkışmak sevkıyat gecikmelerinin ve finansal kayıpların ortak bir nedenidir. 

Trafik bilgileri sayesinde, kamyon sürücüleri trafik sıkışıklığını önleyerek hedeflerine mümkün olan en hızlı rotaları oluşturabilirler. 

Trafik verilerine Google Haritalar üzerinden kolayca erişilebilir. Google Haritalar’da yararlı gerçek zamanlı trafik bilgisi sağlamak için Google, 2004’te Zipdash adlı bir şirket satın aldı. Bu, Google Haritalar’daki bir özellik olan Google Trafik hizmetinin bu şekilde ortaya çıkmasına neden oldu. Google Trafik, 50’den fazla ülkedeki ana yol ve otoyollarda gerçek zamanlı koşulları gösterir.

Bu özelliğe erişmek için Google Haritalar’daki açılır menüden Trafik’i seçin ve renkli kaplamaya bakın. Yeşil, trafiğin normal bir hızda hareket ettiğini, sarı, daha yavaş trafik koşullarını ve kırmızı, en yavaş hızları gösterir. Gri, veri bulunmadığı anlamına gelir. Yol tariflerini görüntülerken trafik koşullarını da kontrol edebilirsiniz .

Sürücüler hem gerçek zamanlı trafik bilgilerine hem de haftanın saatine ve gününe bağlı olarak belirli bir alan için tipik trafik gösteren geçmiş verilere erişebilir. Google Trafik ayrıca inşaat, kazalar ve yol kapanması gibi trafik olaylarını da görüntüler.

Trafik bilgisi,Konya

[Yandex Haritalar’da Konya trafik bilgisi]

Peki Yandex veya Google bu trafik verilerini nasıl alıyor?

2009’a kadar Google, trafik durumu verileri için yol sensörlerine güveniyordu. Trafik bilgisi almak için özel veri sağlayıcıları ve nakliye departmanları ile irtibata geçti. 2009'da Google, daha hassas kitle kaynaklı trafik verileri kullanmaya başladı.

Bir kullanıcı Konumum ile Google Haritalar’ı etkinleştirmeyi seçtiğinde, telefonları, kullanıcının ne kadar hızlı hareket ettiğini açıklayan anonim veri parçaları Google’a geri gönderir. Google, kullanıcının hızını yoldaki diğer telefonların hızıyla birleştirir. Herhangi bir zamanda bir şehirde dolaşan binlerce telefonla Google, canlı trafik koşullarının oldukça iyi bir resmini alabilir. Google bu verileri sürekli olarak birleştirir ve kalabalık kaynaklı trafiği Google Haritalar trafik katmanlarında ücretsiz olarak kullanıcılara geri gönderir.

Hız desenleri ve konum verileri, varsayılan olarak bir sürücü telefonundan toplanır. Ancak, konum bilgisini Google ile paylaşmamayı tercih ediyorlarsa kullanıcılar ayarları devre dışı bırakabilirler. 

Google, 2013 yılında Waze uygulamasını edindikten sonra trafik bilgileri daha doğru hale geldi. Waze kullanıcıları, Google'ın navigasyon deneyimini geliştirmek için kullanabileceği uygulamalardaki rotalarındaki kazalar ve trafik sıkışıklıkları hakkında bilgi verir.

Canlı bir trafik akışı oluşturmak için kullanıcıların GPS verilerini kalabalıklaştıran ya da bu özelliği ulaşım uygulamanıza dahil eden kendi navigasyon uygulamanızı oluşturabilirsiniz.

Paranın karşılığını en iyi şekilde veren yakıt istasyonu bulma

Yakıt fiyatının lojistik hizmetlerinin fiyatı üzerinde büyük bir etkisi var. Bu nedenle en ucuz yakıtlı benzin istasyonunu seçmek nakliye masraflarını azaltabilir. Bu özellikle nakliye şirketleri için önemlidir, çünkü nakliye için yüksek fiyatlar müşterilerin daha ucuz seçenekler aramasına neden olabilir. 

Tipik olarak, sürücüler yolculuktan önce kamyonları yakıtlandırır. Ancak bir yolculuk sırasında bir sürücünün yakıt ikmaline ihtiyaç duyması ihtimali yüksek. Bilinmeyen bölgelerde sürüş yaparken ve yakıtı azaldığında, bir kamyon şoförü en yakın benzin istasyonuna gidebilir. Ancak modern teknolojinin yardımıyla, sürücüler bölgedeki en ucuz benzin istasyonlarını arayabilir ve şirketin masraflarını azaltabilir ve müşteriler için nakliye maliyetini azaltabilir. 

Filo yönetimi

Konum takibi ve trafik bilgisi almak dışında, yük taşımacılığı yapan bir servis, mobil filo yönetim araçlarını kullanarak filo performansını artırabilir. 

Bu aynı zamanda araçlarda aşınma ve yıpranma ile mücadele için iyi bir yoldur. Bundan kaçınamazsınız, ancak filo yönetimi araçları sayesinde kritik durumları hemen tanımlayabilir ve ciddi kaza ve arızaları önleyebilirsiniz. Örneğin, son teslim tarihlerini karşılayamayan sürücüler hedeflerine ulaşmak için acele edebilirler. Ancak sert hızlanma ve agresif frenleme bir aracı zorlar.

Dahası, filo şoförlerinin zamanlarını rutin evrak işlerine harcamasına gerek yok. Filo yönetim araçlarındaki gösterge panoları veri toplar, bu verileri raporlar halinde oluşturur ve size gösterir. GPS filosu izleme çözümleri, her araç tarafından kullanılan yaklaşık yakıt miktarını görmenize de olanak sağlar.

Terra Yazılımın Netfleet mobil uygulamasının yaptığı tam olarak budur. NetFleet filo yönetim platformu, sürücülerin akıllı telefonları kullanarak sürüş sürelerini günlük tutmalarını sağlar. Filo yöneticileri, sürücüler tarafından gönderilen günlükleri gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir ve ayrıca sürücülerin geçerli konumlarını haritada görebilir.

Truckin'i Koru

[NetFleet Uygulamasının Ekran Görüntüsü ]

Elektronik kayıtlar NetFleet 'in saatlerce süren servis ihlallerini otomatik olarak tespit etmesine ve bir tane alma riski varsa sürücüleri uyarmasına yardımcı olur. Bu uygulama aynı zamanda araç incelemelerini izleyerek, sürücülerin bir dizi seçenek arasından kuleleriyle ilgili problemleri seçmesine, düzeltilmiş olarak işaretlemesine ve üzerinde mekanik bir imza atmasına izin veriyor. NetFleet , filo yönetimini otomatikleştirerek, nakliye şirketlerinin filolarını yönetme biçimini etkin bir şekilde değiştirir.

Varlık izleme ve yönetimi

Varlık takibi ve yönetimi, lojistik girişimler ve envanterlerini yönetmeleri gerektiğinden (nakliye ekipmanları, yük taşıma birimleri ve yükün kendisi) ihtiyaç duydukları lojistik çözümler sunan şirketler için önemlidir. Bir aracı takip edebiliyorsanız, çekmek için kullanılan kabinden bağımsız bir römork da izleyebilirsiniz. Araç konumunu envanter yönetimi ile birleştirmek, hangi öğenin şu anda hangi araç üzerinde olduğunu uzlaştırmaya yardımcı olabilir. Bu şekilde fiziksel konumunuzu bireysel paketlerin seviyesine kadar tespit edebilirsiniz.

Bu özelliğin uygulanması, müşteriler ve lojistik şirketleri arasında güven oluşturmaya yardımcı olur. Herhangi bir zamanda, bir kullanıcı, gönderisinin konumunu, durumunu ve güvenliğini kontrol edebilir. Tedarik zinciri görünürlüğü, herhangi bir lojistik şirketi için rekabetçi bir avantajdır.

Envanter yönetiminin uygulanmasının birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, bir kullanıcının mobil cihazıyla tarayabildiği her bir öğeyi tanımlamak için benzersiz QR kodlarıyla birlikte. QR Kodlarını okumak için, kullanıcının akıllı telefonunda bir tarayıcı uygulamasını açması, QR kodu üzerinde tutması ve telefonun kodu analiz etmesi ve yanıt vermesi için beklemesi gerekir. Örneğin NetFleet tarafından sunulan mobil  uygulamada, işçilerin uzun takip ve takip numaralarını girme ihtiyacını ortadan kaldıran bir barkod tarama fonksiyonuna sahiptir.

Envanteri yönetmenin diğer yolu, radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketleri ve yakın alan iletişimi (NFC) etiketleridir. NFC özel bir RFID teknolojisi türüdür.

RFID etiketleri bir anten ve bir RFID okuyucu aracılığıyla erişilebilen verileri depolayan bir bellek yongası içerir. İki tür RFID etiketi vardır: aktif ve pasif . Aralarındaki temel fark, etiketi besleyen radyo dalgalarının gücüne bağlı olan okuma aralığıdır.

Pasif RFID etiketleri, kendi güç kaynaklarına sahip olmadıkları için 25 metreye kadar sınırlı bir okuma aralığına sahiptir. Bunun yerine, RFID okuyucunun kendisinden iletilen elektromanyetik enerji ile beslenirler. Öte yandan, aktif RFID etiketleri kendi güç kaynaklarını içerir ve 100 metreye kadar bir okuma aralığı ile yayın yapabilir ve bu da lojistik endüstrisi için mükemmeldir.

NFC teknolojisine kıyasla RFID, tek yönlü bir iletişim sistemidir; bu, verilerin yalnızca etiketten okuyucuya akabileceği anlamına gelir. Öte yandan, NFC bir veya iki yönlü iletişim için ayarlanabilir; bu, şu anda etiketin üzerindeki bilgilerin üzerine yeni bilgilerle yazabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, NFC etiketleri yalnızca yaklaşık 4 inç (10 santimetre) maksimum aralığa sahiptir.

Bir NFC etiketi ile, kullanıcının tüm yapması gereken, uygulamayı açmak zorunda kalmadan telefonunu etiketin yanına sallamak. Bu etiketlerdeki veriler, belirli bir mobil uygulamayı açmak gibi komutlar içerebilir. Bu durumda bilgi anında aktarılır.

Envanter yönetimi için bir başka uygun seçenek Bluetooth Düşük Enerji (BLE) işaretlerini kullanmaktır. BLE veya Bluetooth Smart, binaların içinde fazla enerji tüketmeden doğru nesne konum verisi sağlayan iç mekan ağ teknolojisidir. İşaretleri takmak, RFID etiketlemekten daha pahalıdır, ancak varlık yerleri hakkında daha doğru veriler sağlar. 

Varlık konum takibi

[Varlık konum takibi. Kaynak: lighthouse.io]

Küçük fenerler kalıcı demirbaşlara ve varlıklara monte edilebilir. Etiketlenmiş bir varlık yaklaştığında, BLE alıcısı bu bilgiyi Wi-Fi veya hücresel ağ aracılığıyla bir bulut hizmetine geri yayınlar.

İşaretler sayesinde, büyük depolardaki varlıkları kolayca izleyebilir ve bulabilirsiniz. İşaret farları arasındaki mesafe, bir cihazın teknik özelliklerine bağlı olarak değişebilir ve 150 metreyi geçebilir. 

Sürücü giriş ve çıkış

Geleneksel olarak, bir depoya girmek veya bir depodan çıkmak için bir sürücü, yükleme ayrıntılarını içeren bir belge olan bir geçit geçişini manuel olarak doldurmalıdır. Bu önlem, giden işlemleri güvence altına almak ve envanteri yönetmek ve takip etmek için daha akıllı bir yol sağlamak için gereklidir. Ancak, tüm bu ürünlerin kaydedilmesinin, özellikle uzun ürün listeleri söz konusu olduğunda, zaman alabileceğini söylemeye gerek yok. Piyasada mevcut olan çözümlerin yardımıyla, kamyon sürücüleri yüklerini kaydedebilir ve depolara çok daha hızlı bir şekilde girip çıkabilir. 

Amazon Relay

[Amazon Röle uygulaması]

Örnek olarak 2017 yılında piyasaya sürülen Amazon Relay'i ele alalım. Amazon sürücülerini kaldırma veya teslim etmeden önce, Amazon sürücüleri Amazon Relay uygulamasına kargo bilgilerini girer ve Amazon kargo deposuna girmelerini sağlayan tüm kargo verilerini içeren bir QR kodu olan özel bir kapı geçişi alır. Bu yaklaşım, check-in ve check-out sırasındaki uzun kuyrukları azaltır ve sürücüleri çok fazla zaman kazandırır.

Güvenlik

Ülke genelindeki lojistik şirketlerinde saldırıların artması, şirketlerin güvenliğe özel önem vermesini sağlıyor. Müşterilerin kişisel bilgilerini korumak, nakliyeciler için özellikle önemlidir.

Bir nakliye yönetim sistemine (TMS) geçmenizi tavsiye ederiz. Bir TMS oluşturmak için, veri şifreleme konusunda uzmanlığa sahip ve çok güvenli uygulamalar oluşturabilen güvenilir bir teknik ortak seçmelisiniz. Web uygulamaları için, bir SSL sertifikası almayı da düşünmelisiniz. 

Lojistik yazılımı geliştirmek, hizmetinizi çok daha etkili hale getirmenizi sağlayacaktır. Mobil uygulamalar, işleri basitleştirmenize, maliyetleri düşürmenize ve satışları artırmanıza yardımcı olabilir. Mükemmel bir anlaşma gibi geliyor değil mi? 
Yarışma sıcağını tam donanımlı olarak yaşamak istiyorsan, ulaştırma yazılımına yatırım yapmak istiyor olmalısın. Lojistik uygulaması için nasıl bir Uber yaratılacağına dair herhangi bir sorunuz varsa bize yazın  veya güvenilir Terra Software Informatics LLC. şirketimizle görüşebilirsiniz.