!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->

Web Uygulaması Geliştirme için Teknoloji Yığını Nasıl Seçilir?

Başarılı bir dijital yazılım ürünü geliştirmek için atılması gereken en önemli adımlardan biri, doğru teknoloji yığınını seçmek. Niye ya? Çünkü bir ürün oluşturmak sadece güzel bir kullanıcı arayüzü ve uygun bir kullanıcı arayüzü tasarlamak değildir; Aynı zamanda, yalnızca müşterinizin kalbini kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda işinizi ölçeklendirmenize izin verecek sağlam, güvenli ve bakımı kolay bir ürün tasarlamakla da ilgilidir. İşte doğru teknolojinin yardımcı olabileceği yer.

Siz bir işletme sahibi olarak, iş fikrinizi geliştirmek, ürününüzün fiyatlandırma modelini tanımlamak ve güçlü bir pazarlama yapmak gibi şeylerle meşgul olsanız da, yeni uygulamanız için teknolojilere karar vermek, geliştiricilere bırakacağınız bir şeydir.    

Elbette, geliştirme ortağınızın teknoloji önerilerine güvenmek yaygın bir uygulamadır. Ancak, iş ortağınızın iş gereksinimlerinizi anladığından ve uygun teknolojileri seçmek için uygulayacağınız tüm önemli özellikleri göz önünde bulundurduğundan emin olmalısınız.

Rich Design olarak, web uygulaması teknoloji yığınını genel olarak anlamanın, müşteri için bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz. Aynı teknik dili konuşmamıza ve hedeflerinize etkili bir şekilde ulaşmamıza yardımcı olur. Bu yüzden bu makaleyi hazırladık.

Daha fazla uzatmadan, hadi bir teknoloji yığınının ne olduğunu ve web ürünlerinizi oluşturmak için Rich Design'da hangi araçları kullandığımızı keşfedelim.

Web projenizin yapısını tanımlama

Bir teknoloji yığınının web veya mobil uygulamanızı hayata geçirmek için kullanılan yazılım araçlarının ve programlama dillerinin bir birleşimi olduğunu tahmin etmiş olabilirsiniz. Kabaca konuşursak, web ve mobil uygulamalar, müşteriyle yüz yüze gelen bir uygulama olan ve sırasıyla sunucudaki gizli bir kısım olan bir Front-end ve Back-end'den oluşur.

Bir tipik uygulama-teknik yığın

[Tipik bir uygulama teknolojisi yığını]

Uygulamanın her katmanı, bir istif oluşturarak, aşağıdakilerin üstüne inşa edilmiştir. Bu, teknolojileri birbirine büyük ölçüde bağımlı kılar. Yukarıdaki resim tipik bir teknoloji yığınının ana yapı taşlarını göstermektedir; ancak, diğer destekleyici unsurlar olabilir. Front-end ve Back-end gelişiminin standart öğelerini daha ayrıntılı olarak görelim.

Başlangıç ​​aşaması

Front-end, kullanıcılar bir uygulamanın bu bölümünü gördüğünde ve bunlarla etkileşime geçtiğinde, müşteri tarafı olarak da bilinir. Bir web uygulaması için, bu etkileşim bir web tarayıcısında gerçekleştirilir ve çok sayıda programlama aracı sayesinde mümkündür. Müşteriye yönelik web uygulamaları genellikle JavaScript, HTML ve CSS kombinasyonu kullanılarak oluşturulur. Front-end yığınının bileşenlerini aşağıda açıklayacağız.

Web sitesi geliştirme için kullandığımız araçlar

HTML (Köprü Metni Biçimlendirme Dili) , bir web sayfasında sunulan bilgilerin yapısını tanımlamak için kullanılan bir script dilidir. Rich Design, web uygulamalarını daha kolay ve etkili bir şekilde oluşturmak için yeni unsurlara ve özniteliklere sahip olan HTML-HTML5'in en son sürümünü kullanır. HTML5'in temel avantajı, önceki HTML sürümlerinde bulunmayan ses ve video desteğine sahip olmasıdır.

CSS (Basamaklı Stil Sayfaları) , HTML ile yazılmış bir belgenin görünüşünü ve formatını tanımlayan bir stil sayfası dilidir. CSS, stilli elektronik belgelere metin ve gömme etiketlerini açıklama eklemek için kullanılır.

Rich Design'da, HTML5 ile birlikte CSS3'ü (CSS'nin en son çalışan sürümü) kullanıyoruz. CSS'nin önceki sürümlerinden farklı olarak, CSS3 duyarlı tasarımı destekleyerek web sitesi öğelerinin farklı boyutlardaki cihazlarda görüntülendiğinde farklı tepkiler vermesini sağlar. CSS3, hem işlevselliğini artıran hem de çalışmayı daha kolay hale getiren birçok ayrı modüle bölünmüştür. Ek olarak, animasyonlar ve 3D dönüştürmeler CSS3'te daha iyi çalışır.

JavaScript (veya basitçe JS) , bir web uygulamasının ön yüzünü oluşturmak için kullanılan üçüncü ana teknolojidir. JavaScript, dinamik ve etkileşimli web sayfaları oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Başka bir deyişle, olumlu bir kullanıcı deneyimine büyük katkı sağlayan basit ve karmaşık web animasyonları sağlar.JavaScript ayrıca web sunucuları ve veritabanları dahil olmak üzere pek çok tarayıcı dışı ortamda da aktif olarak kullanılır.

TypeScript , sık sık Front-end araç setimize eklediğimiz bir JavaScript üst kümesidir. TypeScript, hem programlama kontrolü için dinamik bir yaklaşım hem de tip kontrolü kullanımı sayesinde uygun kod yapılandırma sağlar. Bu, karmaşık ve çok katmanlı projeler geliştirmek için mükemmel bir seçimdir.

Front-End

Front-End'de, dosyalar ve klasörler içerisinde önceden yazılmış, standart kod içeren paketlerdir. Geliştiricilere, son tasarımın değiştirilebilmesi için gerekli olan önceden test edilmiş, işlevsel bir kod temeli sağlarlar. Altyapılar, geliştiricilerin her bir kod satırını sıfırdan yazmak zorunda olmadıkları için zaman kazanmalarına yardımcı olur. JavaScript kütüphanesi Front-End olarak web geliştirme'de kullanıcı arabirimleri oluşturmak için mükemmeldir.

Back-End

Back-end devre dışı kalsa ve kullanıcılar tarafından görülmese de, uygulamanızı yönlendiren ve mantığını uygulayan motordur. Back-end'in bir parçası olan web sunucusu bir tarayıcıdan gelen istekleri kabul eder, bu istekleri belirli bir mantığa göre işler, gerekirse veritabanına döner ve ilgili içeriği geri gönderir. Back-end bir veritabanı, bir sunucu uygulaması ve sunucunun kendisinden oluşur. Back-end yığınının her bir bileşenine ayrıntılı olarak bakalım.

Back-End Uygulaması

Sunucuda çalışan sunucu uygulaması istekleri dinler, veritabanından bilgi alır ve yanıtları gönderir. Sunucu uygulamaları, proje karmaşıklığına bağlı olarak farklı sunucu tarafı dillerde yazılabilir. Rich Design, iki sunucu tarafı programlama dili kullanıyor: Ruby ve Golang. Bu dillerin her ikisi de çok yönlüdür ve tartışılmaz faydalar listesine sahiptir. Ruby veri doğrulama, kimlik doğrulama ve kullanıcı yönetimi için kütüphaneler ve daha fazlası için iyi destek sağlar.

Ayrıca, JavaScript çalışma zamanı ortamı olan Node.js'yi de kullanıyoruz. Node.js genellikle Back-end ve tam döngü geliştirmeye uygulanır. Özel web uygulaması geliştirme süresini kısaltan, neredeyse tüm geliştirme zorlukları için hazır pek çok çözümü vardır. Ölçeklenebilirlik, performans, hata yönetimi ve diğer kriterler açısından aralarındaki farkları tanımak için

Web çerçeveleri back-end gelişimini büyük ölçüde kolaylaştırır ve hangisini seçmeniz gerektiği, seçtiğiniz programlama dillerine bağlıdır. Herhangi bir programlama dili en az bir evrensel çerçeveye sahiptir. Bir çerçeve için kütüphaneler, çerçeve dilinde yazılmış yeniden kullanılabilir paketler sağlar: örneğin, bir açılır menü kodu.

Bununla birlikte, çerçeveler sadece kod ile ilgili değildir: bunlar tamamen katmanlı iş akışı ortamlarıdır. Örneğin  Ruby on Rails'i Ruby çerçevesi olarak ve Gorilla'yı Golang çerçevesi olarak kullanabilirsiniz. Her ikisi de temiz söz dizimi, hızlı gelişim ve kararlılık sağlar. Ruby on Rails'in kapsamlı bir açıklamasını bir sonraki blog postumda paylaşacağım.

Veritabanları

Bir veritabanı organize bir bilgi topluluğudur. Veritabanları genellikle veri kayıtlarının veya dosyalarının toplanmasını içerir. Örneğin, e-ticaret geliştirmede, bu kayıtlar veya dosyalar satış işlemleri, ürün katalogları ve envanterler ve müşteri profilleri olacaktır.

Birçok veri tabanı türü vardır. Bu yazıda, sadece belirli veritabanları için bazı kullanım durumlarını ana hatlarıyla belirtmek için aşağıda ayrıntılı açıklayacağım.

PostgreSQL. Bu veritabanı özellikle finansal, üretim, araştırma ve bilimsel projeler için uygundur, çünkü PostgreSQL mükemmel analitik özelliklere sahiptir ve büyük miktarda veri işlemeyi kolay ve sorunsuz kılan güçlü bir SQL motoruna sahiptir.

MySQL. Özellikle web geliştirme için tasarlanan MySQL, yüksek performans ve ölçeklenebilirlik sağlar. Bu veritabanı, tipik bir bankacılık uygulaması gibi çok satırlı işlemlere dayanan uygulamalar için en uygun seçenektir. Genel olarak konuşursak, MySQL çok çeşitli uygulamalar için hala mükemmel bir seçimdir.

MongoDB. Bu veritabanı, belge tabanlı veri modeli gibi sayısız özelliğe sahiptir. MongoDB, mesafeleri hesaplamak ve müşterilerle ilgili coğrafi bilgileri bulmak için mükemmel bir seçimdir, çünkü bu veritabanı belirli coğrafi özelliklere sahiptir. Ayrıca e-ticaret, etkinlik ve oyun uygulamaları için teknoloji yığınının bir parçası olarak iyidir.   

Redis. Redis, saniyede milyonlarca talebe izin veren alt milisaniye yanıt süreleri sağlar. Bu yüksek hız, reklam, sağlık ve IoT dahil olmak üzere gerçek zamanlı uygulamalar için çok önemlidir.

Elasticsearch. Bu belge tabanlı veri depolama ve alma aracı, bilgilerin depolanması ve hızlı bir şekilde alınması için hazırlanmıştır. Elasticsearch, kullanıcı deneyimini daha hızlı arama sonuçlarıyla kolaylaştırmak için kullanılmalıdır.

Uygulama Programlama Arabirimleri

Bir Uygulama Programlama Arayüzü (API), sunucu ile istemci arasında bir bağlantı sağlar. API'ler ayrıca bir sunucunun verileri çekmesine ve verileri bir veritabanına aktarmasına yardımcı olur.

-Web-as-a-istemci-sunucu-uygulama-çerçeve

[Bir istemci-sunucu uygulaması çerçevesi olarak web]

Günlük kullandığımız sayısız hizmet, çok sayıda birbirine bağlı API'ye güveniyor. Bunlardan biri bile başarısız olursa, servis çalışmaz. Bundan kaçınmak için API'ler iyice test edilmelidir. Bir sonraki blog postumda'da APİ TESTİYLE ilgili size bunun nasıl yapıldığına dair bir yazı paylaşacağım.

Sunucu mimarisi

Bir geliştiricinin, geliştirme sürecinin ilk günlerinden itibaren yazılı kodu düzenleyeceği bir yere ihtiyacı vardır. Bunun için bir sunucu kullanıyoruz.

Tüm ortamın tek bir sunucuda bulunduğu ve ortamın geri kalanından ayrılmış bir veritabanı yönetim sistemine (DBMS) sahip olanlar dahil olmak üzere birçok sunucu mimarisi varyasyonu vardır. Sunucu mimarisi seçiminiz, performans, ölçeklenebilirlik, kullanılabilirlik, güvenilirlik, maliyet ve yönetim kolaylığı gibi faktörlere bağlı olmalıdır.

Web uygulamaları, işlevselliği için bulut sağlayıcıların hizmetlerini kullanır. Esnekliği, güvenilirliği ve güvenliği nedeniyle web projelerini barındırmak için öncelikle AWS kullanılması önerilir. AWS'ye alternatif olarak Google Cloud Platform Services, Microsoft Azure ve Heroku de olabilir.

Teknoloji yığınının temellerini inceledikten sonra, sizin ve geliştirme ekibinizin projeniz için en uygun teknolojileri seçmesine yardımcı olacak kriterlere geçelim.

Teknik yığın seçerken nelere dikkat etmeli

Geliştirdiğiniz uygulama türünün seçmeniz gereken teknolojiyi etkilediğini unutmayın. Örneğin, tıbbi bir uygulama yüksek güvenlik gerektirirken, ses / video akışı ve dosya paylaşım uygulamaları yüksek yükle başa çıkabilecek programlama dillerine ve çerçevelere ihtiyaç duyacaktır.

Teknoloji yığınının bileşenlerine karar verirken, seçenekleri daraltmak için web uygulamanızı aşağıda belirtilen ölçütlere göre analiz edin. Teknolojilerin farklı kombinasyonlarda kullanılabileceğini ve çerçevelerin yalnızca programlama dili üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonra seçilebileceğini unutmayın.

Proje boyutu

Tüm projeler karmaşıklıklarına bağlı olarak sınıflandırılabilir ve bu teknoloji yığınlarının seçimini etkileyecektir. Bir projenin büyüklüğü arttıkça, projenin karmaşıklığı genellikle aşağıdaki şemada gösterildiği gibi artar:

-Bağımlılık-arası-proje-karmaşıklık-ve-size

[Proje karmaşıklığı ve büyüklüğü arasındaki bağımlılık]

Projenizi şu üç kategoriye göre sınıflandırın:

Küçük projeler Readymag ve Webflow gibi tasarım araçları sayesinde tek sayfalık siteler, portföyler, sunumlar, dijital dergiler ve diğer küçük web çözümleri uygulanabilir.

Orta ölçekli projeler. Çevrimiçi mağazalar, finans ve kurumsal uygulamalar, birkaç katman içeren daha karmaşık bir yığın ve dillerin bir kombinasyonunu gerektirir, çünkü bu uygulamalar daha fazla özelliğe sahiptir ve çerçeveler yardımıyla geliştirilir. Ayrıca, platformlar arası entegrasyonları da göz önünde bulundurmalısınız, çünkü orta ölçekli projeler genellikle birden fazla sistem içerir. Örneğin, bir web uygulaması ile şirketin Back-end sistemleri arasında bir bağlantı olabilir.

Büyük projeler Sosyal ağlar ve pazarlar büyük projeler olarak kabul edilir ve daha fazla ölçeklenebilirlik, hız ve hizmet verilebilirlik gerektirebilir. İlk önce uygulamanız gereken özellikleri belirleyin. Ardından, geliştirme ortağınızdan, teknolojilerinin ve çözümlerinin fikrinizi tam olarak destekleyip desteklemediğini anlamalarını istemek için ilgili soruların bir listesini hazırlayın. Tekerleği yeniden icat etmemek için piyasada ve diğer teknolojilerde kullanılan benzer çözümleri de analiz edebilirsiniz. Bu tür bir proje geliştirme uygulaması, uygulamanın ayrı bölümlerini oluşturmak için genellikle araçların, dillerin ve teknolojilerin karmaşık bir kombinasyonunu içerir. Karmaşık bir proje için bir teknoloji yığınına karar vermek hem işlevsel hem de işlevsel olmayan gereksinimleri dikkate almayı gerektirir.

Pazarlama zamanı

Ürününüzün en kısa sürede geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi gerektiğinde, minimum uygun bir ürün veya MVP ile başlamayı düşünebilirsiniz. Bunu yaparsanız, pazara girmeye hazırlanırken harcanan zamanı en aza indirmeye yardımcı olan hazır çözümler kullanmanızı öneririz. Örneğin, bir dizi temel kütüphaneye erişim sağlayan Ruby on Rails çerçevesi önemli ölçüde size zaman kazandıracak. Uygulamak isteyebileceğiniz her özellik için RubyGems deposunda bir mücevher bulunmaktadır. Ve yoksa, Ruby topluluğunda özelliği hızlı bir şekilde çözüm bulmak kolaydır.

Üçüncü taraf entegrasyonları, sıfırdan yazmadan işlevsellik eklemek için yardımcı olacaktır. Popüler bir teknolojiye bağlı kalmak, geliştiricileri aramak için zaman kazandıracaktır. Ve hepsinden önemlisi, iyi belgelenmiş teknolojiler bazı özelliklerin geliştirilmesini kolaylaştırır.

Ölçeklenebilirlik

Hızlı büyümeyi planlıyorsanız, teknoloji yığınınız için seçtiğiniz araçların yeterince ölçeklendirme potansiyeline sahip olabileceğini unutmayın. Sunucunuza veya veritabanınıza, dikey olarak yeni görevler için ek yazılım ekleyerek veya yatay olarak işlem birimleri veya fiziksel makineler ekleyerek ölçeklendirebilirsiniz. React, Node.js, Golang ve Ruby on Rails'de mükemmel ölçeklenebilirlik var. Uygulamanız, yüksek kullanılabilirlik ve güvenlik ile birlikte ölçeklendirme için tasarlanmış gelişmiş Ethernet ağ teknolojisi kullandığından, AWS'de iyi ölçeklenir.

Güvenlik

Uygulamanız yüksek güvenlik gerektirebilir. Örneğin, bir sağlık uygulaması geliştiriyorsanız, yeterince güvenli olmadığı için teknolojileri seçerken dikkatli olun. Bununla birlikte, Ruby on Rails, DSL (Dijital Abone Hattı) sağladığından, uygulamanız için bir içerik güvenliği politikası yapılandırmanıza yardımcı olacak iyi bir seçim olacaktır.

Bileşenler-of-the-eCuris uygulama

Bir web uygulaması geliştirirken birikimlerinizi nasıl kaybedebilirsiniz? Önlem alın.

Aşağıdaki ipuçları, kaçınılması gereken masraflardan pişman olmamak için web uygulaması geliştirmeye hazır olmanıza yardımcı olacaktır.

Önce bir MVP oluşturun ve ardından test edin. Bazı durumlarda bir açılış sayfasının mükemmel ve hafif bir MVP olarak hizmet edebileceğini unutmayın. Ürününüzün talep edeceğinden emin olun ve test sırasında meydana gelen tüm hataları göz önünde bulundurun. Ancak o zaman tam bir çözüm geliştirmelisiniz.

Mümkün olduğunda hazır çözümler kullanın. Tüm özellikleri sıfırdan inşa etmek zorunda olmadığınızı unutmayın, çünkü benzer çözümler topluluk tarafından oluşturulmuş kütüphaneler veya üçüncü taraf entegrasyonlar şeklinde mevcut olabilir (örneğin, Facebook veya Google üzerinden kayıt olabilir). Ruby on Rails'in, web uygulamasını ve web sitesi geliştirmeyi hızlandıran birçok kütüphane sunduğunu biliyoruz. ActiveAdmin bunlardan birisidir. Geliştiriciler ActiveAdmin'i kullanarak web uygulamaları için güçlü içerik yönetimi işlevini etkinleştirebilir.

Bulut barındırma çözümlerinde tasarruf edin. Amazon Web Services, oluşturulan web projelerini barındırmak için birincil hizmet olarak tercih edilebilir. AWS, her bir hizmet alakart olarak fiyatlandırıldığında esnek fiyatlandırma sunar. Bu, yalnızca kullandığınız hizmetler için ödeme yaptığınız anlamına gelir. Trafik öngörülememesi nedeniyle sunucu altyapısı için çok anlamlıdır. Bu, özellikle ilk kullanıcı dalgasını ne zaman çekeceklerini söylemek zor olduğu için yeni başlayanlar için geçerlidir. Bu yüzden bu fiyatlandırma modeli yeni başlayanlara en uygun olanı.

Önceden düşünün. Web uygulamanız için teknolojiler seçerken, uygulamayı uzun vadede nasıl destekleyeceğinizi düşünün. Uygulamanın iyi bir mimarisi ve en baştan optimize edilmiş bir kodu varsa, destek daha kolay olacaktır. Çözülmemiş herhangi bir problem daha sonra ortaya çıkacak ve daha da kötü problemlere neden olacaktır. Teknik yığın seçiminde destek ve bakım göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü yazılım geliştirme servis sağlayıcılarını değiştirmeye karar verseniz bile, güncellemeleri kolaylaştıracaktır.

Farklı web uygulamaları farklı geliştirme araçları kullanır. Bu, en iyi teknoloji yığınının olmadığına dair en iyi kanıt. Projenizin özelliklerine göre teknoloji yığınınızı seçmelisiniz. Dış kaynak şirketimizdeki çözüm mimarları, ürün gereksinimlerinizi dikkate alır ve bunları birinci sınıf bir çözümün temelini oluşturan bir mimariye ve tasarıma dönüştürür.