!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->

Web veya Mobil Uygulamanız için Doğru Para Kazanma Stratejisi ile Para Kazanın

Dürüst olalım: bir uygulamadan nasıl gelir elde edeceğinizi muhtemelen birçok yazılımcının ve şirket sahibinin aklının tepesinde bir sorudur. Ne de olsa, eğer bir şeyde iyiyseniz, bedavaya asla yapmamak klasik bir söz. 

Sabit bir gelir akışı sağlamak, başvurunuz için doğru para kazanma stratejisinin tanımlanmasını gerektirir. Para kazanma stratejiniz yalnızca işiniz için iyi olmamalı, aynı zamanda uygulamanızın kullanıcı deneyimini tamamlamalıdır. 

Bu makalede, baskın para kazanma stratejileri ve onları sizin için çalışmasını sağlayabilecek şeyler hakkında yazacağım. 

İndirmek için ödeme yap 

App Store'un başlangıcında, 2008'de uygulamalar için ücretlendirme baskın para kazanma stratejisiydi. Fikir oldukça basit: kullanıcılar bir uygulamanın tüm işlevlerini indirmek ve açmak için bir kerelik ücret öderler. Ancak bu günlerde, ücretli uygulamalara yönelik eğilim oldukça güçlü olarak adlandırılabilir. 

Hem iOS hem de Android'deki ücretsiz uygulamaların oranı 2009'da düşmeye başladı. 2010'da, ücretsiz uygulamaların tümü, tüm uygulamaların yaklaşık yüzde 80'ini temsil eden her iki mağazaya da hâkim oldu. Bugün, her iki platformdaki uygulamaların yüzde 91,2'si ücretsiz. 

Bu istatistikleri göz önünde bulundurursak, karşıdan yükleme stratejisinin işletmeler için çok kazançlı olmadığı görülüyor - sonuçta, kullanıcıları henüz denemedikleri bir ürün için ödemeye ikna etmek zor olabilir, özellikle de yüzlerce olduğunda ücretsiz alternatifler. Gerçek şu ki, ücretli model hala uygulama satıcılarının yüzde 8,8'i için oldukça iyi çalışıyor. İşin püf noktası ne zaman kullanılacağını ve doğru şekilde nasıl yapılacağını bilmektir.

App Store'da ücretli uygulamalar

[App Store'da ücretli uygulama kategorisi]

Ödeme yaparken nelere dikkat etmeli

Uygulama aramalarını memnun kullanıcılara dönüştürmenize yardımcı olacak bazı şeyler:

 • Açıkça iletilen uygulamanın değeri.  Uygulamanızı desteklemek için net ve çekici bir açılış sayfası oluşturduğunuzdan emin olun. Uygulamanızın  açılış sayfasında özelliklerini açıklayın ve rakiplerin sunmadıklarını açıkça belirtin. Ekran görüntülerini, açıklamaları ve videoları içeren uygulama listeniz, işletmeniz ve kullanıcılarınız arasında güven duygusu oluşturmak için ayrıntılı, açıklayıcı ve net olmalıdır. 

 • Geniş baskı kapsamı ve mükemmel uygulama incelemeleri. Makaleler ve incelemeler, potansiyel müşterilerinizin seçim yapmasına yardımcı olabilir. Açılış sayfalarında, birçok satıcı, uygulamalarının kapsadığı kaynakları listeler: TechCrunch, Verture Beats, Forbes, vb. Etkileyici pazarlamanın yardımcı olacağı yer. Ayrıca, mevcut kullanıcıları uygulama içinde geri bildirim bırakmaya teşvik ettiğinizden emin olun. Bununla birlikte, onları ölümüne üzmemeye dikkat edin.  

 • Mükemmel bir satıcı itibarı. Uygulamaları ücretli yapmak, mükemmel üne sahip yerleşik satıcılar arasında popüler bir stratejidir. Örneğin, Cube Escape'in yaratıcısı Rusty Lake, bir dizi oyun uygulaması sunuyor. Bazıları ücretsizdir, bazıları ise 1.99 ila 2.99 $ arasındadır. 

 • Çekici bir fiyat etiketi. Statista'ya göre, 2018 itibariyle, App Store'daki bir uygulamanın ortalama fiyatı 1.02 $ olarak hesaplandı . Fiyatınız kullanıcılarınızı korkutmamalı, bu nedenle çoğu satıcı 0.99 ila 2.99 $ arasında mütevazı bir fiyat etiketi koydu. 

App Store ve Google Play'deki uygulamalar için ortalama fiyatlar

[Eylül 2018 itibariyle Apple App Store'daki uygulamalar için ortalama fiyatlar (ABD doları cinsinden) - Statista]

Uygulama içi reklamcılık 

Reklam tabanlı bir işletme modeliyle, uygulama işlevselliğine ücretsiz erişebilir, gelir ise uygulama içi reklamlar gösterilerek elde edilebilir. 

Uygulamanızı uygulama içi reklamlarla paraya dönüştürmek fiyat engelini ortadan kaldırır ve kullanıcıların değerini keşfederken kullanıcıların uygulamayı tanımalarını sağlar. Bununla birlikte, bu modelden önemli ölçüde kazanç elde etmek için oldukça büyük bir kullanıcı tabanına sahip olmanız gerektiğini anlayın. Bu yüzden birçok satıcı bu modeli freemium modeliyle karıştırıyor. Bunu daha sonra tartışacağız.

Uygulama içi reklamları tercih ediyorsanız nelere dikkat etmelisiniz

Uygulama içi reklamcılıkla ilgili birçok hoşluk var. Uygulama içi reklamcılığın hem işletmeniz hem de kullanıcılarınız için çalışması için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacağız. 

. Doğru reklam ağını seçin 

Uygulama içi reklamcılık keyifli olmalı ve kullanıcı deneyimini etkilememelidir. Bu nedenle, bir uygulama satıcısının, güvenilir markalarla işbirliği yapan, akıllı reklam hedeflemeyi kullanan ve etkileşimli reklamları destekleyen bir reklam ağı araması önemlidir. Google'ın AdMob muhtemelen en iyi ağlardan biridir. 

AdMob, geliştiricilerin iOS, Android ve Unity dahil olmak üzere farklı platformlarda uygulama içi reklamları etkinleştirmelerini mümkün kılan bir dizi yararlı SDK sağlar. Ağ ayrıca, kullanıcının mevcut konumu için reklam içeriğini ayarlayarak daha fazla pazarın kapsanmasını da mümkün kılar; Bu özellik 200'den fazla pazarı kapsamaktadır. 

Ayrıca, AdMob, satıcıların performans istatistiklerine dayanarak bilinçli kararlar vermelerini sağlayan akıllı bir analitik ve raporlama özelliği sunar. Geliştiriciler, kullanıcılarının reklamlarla etkileşimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için AdMob'u Google Analytics ve Firebase ile kolayca entegre edebilir.  

2. Uygun bir reklam biçimi seçin

Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için uygulamanız için en uygun reklam biçimini seçin. Uygulama satıcıları genellikle aşağıdaki reklam biçimlerinden birini veya birkaçını kullanır: 

 • Yerel reklamlar, uygulamanın görünümüne ve izlenimine uyacak şekilde tasarlandıklarından ve içerikleri genellikle bir kullanıcının çıkarlarıyla eşleştiğinden, en az müdahaleci reklam türü olarak kabul edilir. Yerel reklamların en parlak örneklerinden biri Instagram'daki reklamlardır. 

 • Banner reklamlar veya görüntülü reklamcılık muhtemelen en yaygın uygulama içi reklam türüdür. Bunlar, bir uygulamanın ekranının üstünde veya altında, diğer öğelerin yanı sıra görüntülenen küçük başlıklardır. 

 • Geçiş reklamları veya tam ekran reklamlar, bir uygulamadaki geçişler sırasında (örneğin bir oyunda bir sonraki seviyeye geçtiğinizde) görünen resimler veya videolardır. Geçiş reklamları genellikle doğal geçiş noktalarında gösterilse de, kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam etmek için sonuna kadar görüntülemek zorunda kaldıklarından oldukça rahatsız edici olabilirler. Ancak, bu reklam türü diğerlerinden daha güçlü bir tıklama oranına sahiptir.

İnterstisyel video reklamı iOS

[Rusty Lake oyunlarından birinde Interstitial video reklam]

 • Video reklamlar, bir uygulama içinde görüntülenen tanıtım klipleridir. Video reklamlar ödüllendirilebilir reklamlar , oynanabilir reklamlar veya tam ekran ara reklamlar olabilir. Ancak, mobil uygulama kullanıcıları video reklamları en sinir bozucu tür olarak gördüklerinden (muhtemelen genellikle atlanamadıklarından ve otomatik olarak çalan çok yüksek seslere sahip olduklarından) bu biçimi kullanırken dikkatli olun.

 • Reklamları olan bir duvar veya teklif duvarı, genellikle bir uygulamadaki bir dizi teşvik veya mal öneren bir sayfadır. Muhtemelen bu duvarları oyunlarda ekipman, para birimleri ve değerli taşlarla gördünüz. Bu reklamlar, genellikle kullanıcılar için değerli bir şey sundukları için yüksek bir tıklama oranı elde eder. 

Reklam biçiminizi test ettiğinizden emin olun. Test yapmak, gelir ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi arasındaki ideal dengeyi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, bir otel rezervasyonu uygulaması için neyin daha iyi çalıştığını test etmek güzel olurdu: diğer konaklama listeleri arasında yerel bir reklam veya ekranın altındaki mütevazı bir afiş. 

Ayrıca, kullanıcıların incelemelerine dikkat edin. Bunlar, uygulamanızı daha da nasıl geliştireceğiniz konusunda size değerli bilgiler verebilir. 

3. Doğru reklam fiyatlandırma modelini seçin

CRM, TBM, EBM… Ne dir? Bu kısaltmaların ne anlama geldiğini bulalım: 

 • Yıllık başına maliyet, bir reklam ağının bir reklamverenin (siz) her 1000 görüntüleme aldığı zaman ödeme yaptığı bir modeldir. Bu bir yayıncı için oldukça cazip geliyor çünkü bir reklamın yalnızca gelir elde etmek için gösterilmesi gerekiyor.

 • Tıklama başına maliyet, reklamverenin yalnızca bir reklam tıklandığında ödeme yaptığı bir modeldir. Reklamverenler için daha faydalı olan bu model, reklam gösterimlerini ücretsiz olarak gösterme riskini taşıdıkları için yayıncılar için pek iyi değildir.

 • İşlem başına maliyet, bir reklam ağının yalnızca bir reklamın tıklanması belirli bir eyleme yol açtığında (örneğin, başka bir uygulamayı indirme veya bir iletişim formu doldururken) yayıncıya ödeme yapar. En yüksek ödemeli model olsa da, işlem başına maliyet yayıncıları, reklamları tıklama üretebileceğinden ancak arzu edilmeyen işlemler üretebileceğinden gelir elde etmeme riskini taşımaktadır.

freemium

Ücretsiz ve premium bir kombinasyon olan freemium model, ücretli özelliklerin kilidini açabilme becerisiyle ücretsiz bir uygulamayı indirmeyi gerektirir. Bunlar sanal ürünler veya uygulamanın premium sürümüne abone olabilir. Bu yaklaşım, hizmete başlamadan önce çok sayıda ilk kez kullanıcıları çekmenize olanak sağlar. 

En fazla gelir 2009 yılında ücretli uygulamalardan elde edilirken, bugün freemium modelinin piyasada en yaygın kullanılan ve başarılı olduğu düşünülmektedir. Statista'ya göre, örneğin 2011'den 2017'ye, örneğin freemium uygulamalarından elde edilen gelir 7 milyar dolardan 29 milyar dolara çıktı. 

2011'den 2017'ye kadar küresel mobil uygulama gelirinin payı

[2011'den 2017'ye küresel mobil uygulama gelirlerinin kanala göre payları - Statista]

Peki neden freemium uygulamaları bu kadar başarılı? Çünkü, kullanıcıların bir uygulamanın en belirgin özelliklerini tamamen ücretsiz olarak test etmelerine izin vererek, bir ürünle kitlesi arasında güven oluşturmalarına yardımcı olurlar. 

Satıcıların freemium modelini uygulayabilmeleri için iki yol vardır:

 • Uygulama içi satın alma işlemleri. Bir uygulama para için sanal ürünler sunabilir. Bir resim düzenleme hizmeti ve sosyal ağ olan VSCO daha önce bir dizi ücretsiz fotoğraf filtresi sunarken, kullanıcıları mağazalarına daha fazla filtre alabilecekleri bir yere davet etti.

 • Uygulama içi abonelikler. Abonelikler, kullanıcıların ek yetenekler sunan bir uygulamanın premium sürümünü açmasını sağlar. VSCO ayrıca, tüm düzenleme özelliklerine erişmek için VSCO primine yılda 19,99 dolara kadar bir abonelik sunar. Bir başka örnek, premium aboneliği yalnızca üst düzey özelliklere erişim sağlamakla kalmayıp aynı zamanda reklamsız bir deneyim sunan Eve uygulamasıdır. Uygulama içi abonelikleri web uygulamaları için de dominant strateji olarak kabul edilir. Popüler bir verimlilik uygulaması olan Trello, kullanıcıların temel işlevlerini Trello Gold ile yükseltmelerini sağlar.

VSCO’da yıllık abonelik
[VSCO’da yıllık abonelik]

Fiziksel ürün alımlarının aksine, uygulama içi satın alımların ve aboneliklerin Apple veya Google tarafından tam olarak yapıldığını unutmayın. Mobil uygulamanızdaki abonelikleri etkinleştirmek için Uygulama İçi Satın Alma API'lerini (iOS için) veya Google Play Faturalandırma API'lerini(Android için) entegre etmelisiniz .

Freemium yaparken nelere dikkat etmeli

Oldukça başarılı olmasına rağmen, freemium modeli yine de kullanıcılarınızı hayal kırıklığına uğratabilir. Niye ya? Hadi bulalım:

1) Kötü seçilmiş premium işlevsellik

Bir freemium uygulamasının ana hedeflerinden birinin yeni kullanıcıları çekmek olduğunu unutmayın. Onları çekmeyi başaramazsanız, ücretsiz teklifinizin bu kadar iyi olmadığı anlamına gelebilir. Bu genellikle ücretsiz özelliklerinizin kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmadığını gösterir. Öte yandan, çok az kişi ücretli sürüme abone olursa, ilk teklifiniz çok cömert olabilir ve bu nedenle işletmeniz için para kaybedebilir. İşin püf noktası, çok cömert olmakla çok açgözlü olmak arasında bir denge bulmak. 

Family Guy'ın büyük bir hayranı olarak, bir zamanlar markalı iOS uygulamalarını indirmeye çalıştım. “Heyecan verici” yolculuğum bir gün sonra neredeyse bitmedi, çünkü uygulamanın ücretsiz özellikleri oyunu gerçekten oynamak için yeterli değildi (benim düşünceme göre, Sarhoş İstiridye'nin ücretsiz sürümde inşa edilmesi için 24 saat beklemek çok fazla. . Ciddi anlamda.) 

2) Yeterince açıklanmayan prim işlevselliği

Bazı durumlarda, premium teklifinizden ne gibi faydalar elde ettikleri kullanıcılar için açık olmayabilir. Ürününüzden alabilecekleri parayı bilmiyorlarsa, kullanıcıların paralarını vermeleri gerekiyor mu? Örneğin, FBReader'ı kullanın - uygulamanın, şirketin ek gelir potansiyeli olan birinci sınıf ücretsiz ve ücretli kitaplardan oluşan bir kütüphaneye erişim sağlayan bir Kitap Kabuğu olduğunu öğrenmem uzun zaman aldı. 

3) Beklenmeyen masraflar

Bir süredir bir servisi kullandığınızı düşünün. Deneyimden tamamen memnunsunuz ve bir satıcı yeni bir şey eklediğinde tüm paranızı ödemeye hazırsınız. Güneşli bir günde, uygulamayı başlatır ve ödeme yapmazsanız hiçbir içeriğe erişemeyeceğiniz rahatsız edici bir mesaj görürsünüz. Böyle bir hareketin güvenime ihanet edeceğini söyleyebilirim. En kötü senaryoda, bu uygulamayı kapatır ve asla geri dönmezdim. 

İki ay önce, Orta'yı açtığımda ve ücretsiz makaleler sınırına ulaştığımı belirten bir mesaj aldığımda da benzer bir şey oldu. Ne? Ciddiyim, bir sınırım olduğunu nasıl bilebilirdim?

Mesele şu ki, her zaman ücretsiz olan bir hizmet olan Medium, aniden izleyicilerini bu konuda bilgilendirmeden yeni para kazanma yöntemiyle ortaya çıktı. Neyse ki seviyordum. Bu başka bir hizmetle olmuş olsaydı, derhal kullanmayı bırakırdım. Sonuç olarak para kazanma stratejinizi her zaman en baştan düşünün ve her zaman kullanıcılarınızı hizmetinizdeki herhangi bir değişiklik konusunda ücret veya başka bir şey konusunda uyarın. Bu, doğru beklentileri belirlemenizi sağlar, böylece kullanıcılar ihanete uğramazlar. 

Gelir elde etmek için ek fırsatlar

Bu noktada, gerçek bir sorunu çözen ve bazı yenilikçi fikir ve teknolojilerden yararlanan güçlü bir uygulama oluşturmak için çok çalıştınız. Ürününüzün, diğer işletmelerin çözümlerini geliştirmelerine kolayca yardımcı olabileceğini ve müşterilerinin hedeflerine daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olabileceğini anlıyorsunuz. API’nizi satmayı düşünebilirsiniz. 

API satışı son zamanlarda popüler bir para kazanma stratejisi olmuştur. Örneğin, Google, Google Haritalar API’ları sayesinde dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerin uygulamalarını güçlü haritalama işlevleriyle bütünleştirmelerini sağlamıştır. Benzer şekilde, Uber, geliştiricilerin uygulamalarını Uber işlevselliği ile bütünleştirmelerine izin verir. Uber API üzerine inşa edilmiş Moleskine, Slack, Foursquare ve Teleport gibi birçok harika uygulama var. 

Uygulamanızın API'sini diğer geliştiricilere sunmayı düşünüyorsanız, bu strateji ve sağladığı tüm avantajlar hakkında size daha fazla bilgi veren son makalemi okuyun . 

Kuşkusuz, para kazanma stratejinizi tanımlamak, reklam ağları ve reklam fiyatlandırma modelleri gibi zorlu işlere dikkatlice bakmanızı ve derinlemesine araştırmanızı gerektirir. Umarız bu makale başlamadan önce temel bilgileri anlamanıza yardımcı olmuştur. 

Uygulama geliştirme konusundaki tecrübemize dayanarak, uygulamanızda nasıl uygulanacağını anlamanız gerektiğinden daha önce para kazanma yönteminizi düşünmenizi tavsiye ederiz. Yukarıda belirtilen stratejileri karıştırabilir ve eşleştirebilir veya gelir elde etmek için yalnızca birine güvenebilirsiniz. Ancak günün sonunda, yalnızca, ürünlerinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda kullanıcılarınızı dinlerseniz başarılı olabilirsiniz. Size yardımcı olabileceğimiz, kullanıcı dostu, sağlam ve güvenli bir uygulama oluşturmaktır. Eğer bir fikriniz varsa, sizden haber almaktan memnuniyet duyarız .